Co byste si měli uvědomit, než začnete se „zázračnou dietou“?

Image

Přehlcený internet informacemi, co, jak a proč jíst a nejíst. Sociální sítě plné hvězd a jejich zázračných diet. Doporučení, že byste měli jíst tamto a ono. Toto vše může působit veliký zmatek v hlavách spousty lidí, kteří začínají dodržovat své předsevzetí a nové stravovací návyky. A nebo tak trošku nevědí, kde začít.

Co potřebujete opravdu vědět?

Na začátku stačí jedna věc, a sice tato – je rozdíl mezi „dietou“ a „stravováním“.
DIETA je konkrétní jídelníček na určitou dobu. Díky ní se vám může podařit dosáhnout toho, co chcete – např. redukce tělesného tuku. V momentě, kdy ji přestanete držet a vrátíte se ke svému obvyklému jídelníčku, tuk se vrátí zpátky. Tady známe všichni název „jojo efekt“. Pro lepší vysvětlení – diety se většinou používají v nemocnicích, jako je například připrava na operaci, speciální vyšetření atd.

STRAVOVÁNÍ je myšleno jako dlouhodobý přístup k jídlu – co, kdy, v jakém množství jíte. Dlouhodobě je tento přístup vlastně napořád. Stravovat se tak, či tak stejně musíte, protože byste jinak nepřežili. Díky vhodnému stravování, však můžete dosáhnout trvalých výsledků a kvalitnějšího života. Všechno je to v hlavě, drtivá většina lidí dokáže krátkodobě upravit jídelníček, ale nevydrží to dlouhodobě, takže se stejně pořád vrací tam, kde byli. Tedy, jedí pořád ty sušenky, pijí sladké džusy, sladí si kávu, neodpustí si koláček s mákem nebo knedlíčky se svíčkovou. Je to neustálé nahoru a dolů. Mluvím z vlastní zkušenosti. Nastavím si jídelníček, držím ho, dostaví se první úspěchy, začnu polevovat a jsem zpátky, kde jsem byl a takhle pořád dokola. Takže si asi nejdříve sami sobě odpovězte na tohle. Jestli vám jde o nějakou trvalou nebo krátkodobou změnu. A pokud trvalou, tak si srovnat v hlavě, jakých cílů jste opravdu schopní. A hlavně, jestli jste odhodlaní to jednou provždy konečně změnit.

Jaké jsou tedy základní pilíře správného stravování?

1) Už na začátek si zdůrazníme, že bílá mouka a bílý cukr jsou jedem dnešní doby. Toto je zlaté základní pravidlo.

2) Tělo funguje jako auto, takže, když si představíte auto a budete do něj lít kvalitní benzín, pojede krásně. Pokud se do něj bude lít levný, pančovaný benzín, bude auto minimálně špatně startovat. Také pokud do auta nedáte benzín, nepojede vám. Na podobném principu funguje i tělo. Pokud chcete shazovat tuk, měli byste kvalitně a dobře jíst. Jezte tedy reálné jídlo, žádný napodobeniny ani chemicky upravené suroviny.

3) Každý má jinou frekvenci stravování. Někomu dělá dobře klasická vysokofrekvenční strava snídaně + svačina + oběd + svačina + večeře + případně druhá večeře. Někdo jí raději 2x až 3x denně. Někdo tzv. přerušovaně hladový. Směrů je spousty. Avšak každý je individuální jedinec, takže na každého působí něco jiného. Najděte si svůj směr. Občas pomáhá vzpomenout si, jak jste to měli s pravidelností, když jste byli malí.

4) Jestli-že nestíháte nebo máte výčitky, stres, že jste si dali moc nebo naopak málo, snažte se zklidnit mysl a zeptat se těla, co opravdu potřebuje. Nechcete přeci, aby dodržování jídelníčku byl tlak a napětí, přejete si, aby dodržování jídelníčku byla radost a nadšení.

5 bodů zdravého těla
1) kvalitní strava
2) kvalitní spánek
3) kvalitní odpočinek, jak aktivní, tak pasivní
4) radost – vždy a všude, radost prodlužuje život
5) mít sami sebe rádi ve své podstatě a ve své dokonalé nedokonalosti

Každý je sám svým strůjcem štěstí a také každý sám dokáže v sobě aktivovat sílu a „vnitřního léčitele“, který ví, co je pro něj nejlepší. Buďte pro sebe tím nejlepším tvůrcem a léčitelem.


Sdílet