Strašák jménem nespavost

Image

Večer nejde usnout. V noci se budíte. Myšlenek je jako ve včelím úlu. Ráno se vzbudíte a jste unavení. Bez energie. Dopadá na vás únava během dne v práci, a tak to doháníte jídlem nebo litry kávy, tedy potřebujete načerpat energii, kterou jste v noci nenačerpali. Mozek občas vynechává, nebo jak se říká „přestává pracovat“. Toto se opakuje několik dní dokola. Jak dlouho to tělo ještě vydrží? V lepším případě padnete jeden večer totálním vyčerpáním a konečně usnete. V tom druhém případě sáhnete po medikamentech.

Jak se tedy správně naladit na kvalitní spánek? Jak uklidnit tělo a mysl, aby si konečně odpočinuli a nabrali sílu a energii?

10 tipů proti nespavosti

1) ČERSTVÝ VZDUCH
Před spaním si pořádně vyvětrejte ložnici. Čerstvý vzduch dělá hodně. Pohladí plíce a mozek. Zkuste si představit, jak otevřeným oknem odchází vaše tíživé myšlenky pryč.

2) BUĎTE OFFLINE
Je vědecky prokázáno, že nám blikající a bílé obrazovky vadí v koncentraci a uklidnění. Po celém dni koukání do monitoru počítače, mobilu či televize si dopřejte minimálně 2 hodiny před spaním svou „offline“ chvilku.

3) TICHO
Ztište všechen hluk zvenčí, co nejvíce to jde. Uslyšíte potom konečně, co se děje uvnitř, a možná najdete konečně odpovědi na své otázky. Vypněte televize, rádia, uspěte děti a dopřejte si ticho. Ono totiž opravdu léčí.

4) VEČERNÍ RITUÁL
Vytvořte si takový večerní rituál, který vám pomůže navodit spánek. Někdo rád popíjí bylinkové čaje. Někdo rád sklenici teplého mléka. Někdo si přečte afirmaci. Někdo se dívá partnerovi do očí či usíná v objetí. Někdo může mít takový rituál v podobě pěny do koupele či pomalého čistění zubů. Ať zvolíte cokoliv, ujistěte se, že vám to dává pocit klidu a harmonie.

5) DECH
Dech nás provází celým životem. Proto nezapomeňte večer před spaním více vědoměji dýchat. To znamená, že po celém dnu v práci, s dětmi či kdekoliv jinde, s kýmkoliv jiným, si lehněte, zavřete oči a vědomě si začněte dýchat do břicha. Uvidíte, že tato dýchací technika je velmi účinná.

6) UVOLNĚNÍ
Existuje způsob, jak opravdu fyzicky uvolnit tělo. Jde o vědomé zatínání a povolování svalů v celém těle. Je to zcela jednoduché. Soustředíte se na jednu část těla, například nohy, a tu zatnete, přidržíte a povolíte. S nádechem zatnete, zadržíte dech a s výdechem povolíte. Takto od noh až po hlavu a mimické svaly.

7) VDĚČNOST
O vděčnosti se mluví čím dál více ve všech pádech. Vděčnost je mocný nástroj osobního rozvoje. Když si řeknete každý den před spaním 3 věci, události, za co jste daný den vděčný, budete se cítit lépe a navodí vám to pocit klidu a vnitřní radosti.

8) VONNÉ ESENCE
I vůně dělají divy. Zkuste si koupit vonný olejíček, například levandule či růže. Před spaním si jím namažte lehce zápěstí a čichněte si. Není nic hezčího, než usínat s pocitem, že to kolem vás voní.

9) NEPŘEJÍDAT SE
Těsně před spaním není moc moudré jíst těžké a syté potraviny. Spánek nebude kvalitní, protože tělo bude mít velikou práci vše to zpracovat do rána. Jíst před spaním je dobré 1-2 hodiny. Avšak dávat pozor na přejedení.
Ani není dobré pít kávu, alkohol či kouřit cigarety. Ve všech těchto věcech jsou povzbuzující látky pro tělo i mozek a místo klidu si na sebe ušijete bič v podobě náhlého vzestupu energie.

10) USMĚJTE SE NA SEBE
Až lehnete do postele a zavřete oči, v duchu se na sebe usmějte. Pohněte nepatrně koutky úst. Tělo začne vysílat signály, že je vše v pořádku a vy jste krásně a jemně připravení na kvalitní spánek bez nočních můr.
Kvalitní spánek je pro nás všechny moc důležitý. Závisí na něm tvorba různých hormonů. V noci čerpáme energii na další dny a také to, jak spíme, tak máme kvalitní život. Tedy, jak spíme, tak žijeme.
Pojďme si tedy všichni udělat krásný a příjemný život plný klidu a harmonie.


Sdílet